Blízké okolí developerských rezidenčních projektů hraje důležitou roli při rozhodování o koupi nemovitosti

Developerské projekty již dávno nejsou pouze o budově jako takové. Za významnou součást projektů se považuje i jejich přímé okolí, kulturní vyžití v rámci jednotlivých projektů a důraz na umělecké zpracování budov i okolních prostor.

To si uvědomují i v Top Estates. Součástí jejich prémiového rezidenčního projektu Barrandez-vous je i výstavba přilehlé zahrady z dílny atelieru Flera. Zahrada kopíruje charakteristiku oblasti známé svými paleontologickými nálezy trilobitů a současně nabízí praktické využití pro obyvatele.

Ukazuje se, že vzhled bezprostředního okolí domů často hraje důležitou roli při rozhodování klientů, zdali si byt v daném projektu koupí či nikoliv. Například řešení veřejného prostoru Barrandez-vous považujeme za jednu z jeho dominant. Snažili jsme se vytvořit prostředí, které bude sloužit nejenom obyvatelům pro nejrůznější sousedská setkávání, jak napovídá název celého projektu, ale také veřejný prostor, který spojuje historii dané lokality, kulturu a praktičnost místa jako takového,“ vysvětluje Petr Teplý, spoluzakladatel skupiny Top Estates Group.

Přilehlá zahrada projektu Barrandez-vous v jeho boční části nabídne propojení s přírodou a odkaz na bohatou historii lokality. Barrandovské skály jsou známé svými paleontologickými nálezy trilobitů, z velké části realizované paleontologem Joachimem Barrandem. Na jeho počest byla celá oblast i pojmenována. Právě proto budou zahradu zdobit charakteristické sochy trilobitů a také prolézačka s obdobnými motivy.

Chceme celkovým konceptem jednotlivých projektů podtrhnout a kopírovat charakteristiku dané lokality, aby měl náš projekt v místě stavby jednoduše hlavu a patu,“ vysvětluje Dušan Dvořák, druhý spoluzakladatel skupiny Top Estates Group.

Sochy mají pohyblivé části, které se otáčejí ve větru. Budou rozmístěny po celé ploše zahrady, každá z nich o různých výškách 1 až 2 metry. Celkem jich bude pět kusů. Obyvatelé jistě ocení i piknikové místo s grilem či posedovou kamennou zídku. Součástí venkovního prostranství bude i lanová dráha a dřevěné schodišťové stupně s gravírovanými ilustracemi charakteristickými pro danou lokalitu – příroda, zeleň a také trilobiti.

Umělecké zpracování zahrady dostal na starost atelier Flera pod vedením zahradního architekta Ferdinanda Leffler. Atelier napřímo spolupracoval i s architekty projektu Barrandez-vous Under-Construction, Erikou a Vladimírem Vašutovými. Topestates realizovali s atelierem Flera například i rezidenční projekt Sakura v pražských Košířích. I zde je propojení s blízkým okolím a přírodou jedním z jednoznačně definujících aspektů rezidence, která je celá obklopena zelení.

Projekt Barrandez-vous vyroste na východním okraji pražského Barrandova mezi ulicemi Kurandové, Kabátové a Borského. Jedná se o dvě budovy s celkem 169 nadstandardními byty, samozřejmostí jsou podzemní garáže. Každý z bytů nabídne prostor pro venkovní relaxaci, a to formou předzahrádek, teras, či balkonů.