Projekt Sakura ze skupiny Top Estates Holding mezi nejlepšími budovami světa

Rezidenční projekt Sakura ze skupiny Top Estates Holding navázal na předchozí úspěchy na mezinárodním poli a získal další nominaci v letošním ročníku největší architektonické soutěže WAN Awards. V kategorii Future Projects – Residential se projekt Sakura probojoval mezi čtyři nejlepší stavby světa. Porota jej zhodnotila jako sofistikovaný projekt, z jehož velkých vnitřních prostor se vždy díváte do zeleně, ačkoliv jste ve městě. Slavnostní vyhlášení vítězů proběhne 18. listopadu 2020.

Sakura obhájila díky skvělému architektonickému konceptu nominaci z roku 2017, kdy se dostala mezi šestici nejprogresivnějších staveb ze čtyř kontinentů. V roce 2018 pak bodovala v další globální soutěži, a sice World Architecture Festival, kde figurovala v rámci kategorie budoucích projektů mezi 16 nejlepšími stavbami světa. 

„Jsme rádi, že se naše základní myšlenka, kterou jsme zadávali v roce 2016 architektům, zhmotnila do tohoto unikátního projektu. Chtěli jsme, aby lidé v bytech měli nejen pocit života v rodinném domě se zahradou, ale aby jej skutečně nefalšovaně žili,“ říká spolumajitel skupiny Topestates Petr Teplý. 

Sakura je jedinečný rezidenční komplex využívající netradiční formy spojení domu a zahrad. Komplex s 67 bytovými jednotkami včetně tří exkluzivních penthousů a tří patrových duplexů vyrostl v pražských Košířích. V délce 1,3 kilometru jej lemují květníky osázené 32 000 kusy nejrůznějších druhů rostlin. V projektu se nachází i asijské třešně, podle nichž nese Sakura své jméno.

Architektem projektu Sakura je mezinárodní architektonické studio Jestico + Whiles, systém závlahy a skladbu zeleně připravili zahradní architekti z atelieru Flera, developerskou část zastřešila společnost T.E. Development Group (následně rozdělená na Topestates a Realism). 

Skupina Topestates v nedávné době představila projekt Barrandez-vous, který vyroste na východním okraji pražského Barrandova mezi ulicemi Kurandové, Kabátové a Borského. Jedná se o dvě budovy s celkem 169 nadstandardními byty, samozřejmostí jsou podzemní garáže. Každý z bytů nabídne prostor pro venkovní relaxaci, a to formou předzahrádek, teras, či balkonů. Další investice plánuje skupina Topestates v Brně a Bratislavě.